Rum a piráti?

v povědomí nás všech je rum neodmyslitelně spjat s piráty a námořnictvem, tento fakt ještě více utvrdila a rozšířila literární a filmová díla. Mohli bychom například vyzdvihnout nejznámější hlášku herecké postavy Jacka Sparrowa: „Why is rum gone?“ („Proč je rum fuč?“). Za touto populární větou a historkami ale zůstává i fakt, že rum byl nedílnou součástí každého dne královského námořnictva. A proto dne 31. 7. 2020 oslavíme padesátileté výročí známé jako Black Tot Day.

Historie

Black Tot Day má dlouhou historii, která začíná na dlouhých náročných mořeplavbách. K dodržování pitného režimu se zpočátku používala obyčejná voda, avšak ta se často a rychle kazila. Z toho důvodu se v 17. století anglickým námořníkům začal namísto vody udělovat denní příděl galonu piva (asi čtyři litry). Zpravidla se používalo pivo pouze o obsahu 1 % alkoholu, které na lodi vydrželo mnohem déle. Vzhledem k obtížím při skladování velkého množství tekutiny, které bylo vyžadováno, bylo pivo nahrazeno v roce 1655 rumem, konkrétně s denním přídělem 284 ml. Rychle se stal velice oblíbeným v očích námořníků.

Časem se ale pochopitelně objevily problémy s opilstvím na palubách námořních plavidel a z toho důvodu se příděl upravil. V roce 1740 prosadil admirál Edward Vernon nový denní příděl, který byl následně zapsán jako oficiální do námořnických předpisů. Navržen byl tak, aby se rum míchal v poměru 4:1 s vodou a ke všemu byl rozdělen se na dvě porce denně. To ale ještě nebyl konec redukce. Kvůli přetrvávajícím problémům s disciplínou došlo v 19. století opět ke snižování dávky rumu (totu), která byla změněna na polovinu imperiální pinty, tedy na 142 ml. V roce 1850 se dokonce začalo hovořit o úplném zrušení totu. Námořnictvo však namísto, aby jej úplně zakázalo, snížilo dávku ještě o polovinu, což mělo za následek vyloučení večerní dávky totu. To také vedlo v roce 1881 k úplnému zákazu přídělu pro důstojníky.

31. července 1970

Tento den se stal soudným pro poslední dávku totu, a tak se zapsal do dějin jako BLACK TOT DAY. Někteří námořníci nosili černé pásky na rukou, aby tak vyjádřili svůj nesouhlas s tímto rozhodnutím. Připraven byl i falešný pohřební průvod s černými barely, do kterých mnozí vylili svůj poslední příděl totu, a tak jej spolu obětovali moři!

Pár tipů na ty nejlepší rumové koktejly

 

Painkiller

Painkiller

Suroviny

5cl Brugal Anejo
2cl Domácí kokosový sirup
2cl Cappy Pomeranč 100%
5cl Cappy Ananas

Ozdoba:
Muškátový oříšek, koktejlová třešeň

Příprava
Všechny ingredience protřepeme v šejkru a servírujeme na ledu. Na závěr lehce nastrouháme muškátový oříšek navrch pěny a ozdobíme třešní.

 

Planters Punch

Planters Punch

Suroviny

6cl Brugal Anejo
1cl Cukrový sirup
1cl Čerstvá limetková šťáva
1cl Domácí sirup z granátových jablek
5cl Cappy Pomeranč 100%
5cl Römerquelle perlivá

Ozdoba
Pomeranč, máta

Příprava
Všechny ingredience protřepeme v šejkru a servírujeme na ledu. Ozdobíme plátkem pomeranče a snítkou máty.

 

Mai Tai Trader Vic

Mai Tai Trader Vic

Suroviny

6cl Brugal Anejo
2cl Domácí likér s příchutí pomerančové kůry
1cl Domácí mandlový sirup
2cl Čerstvá limetová šťáva

Ozdoba
Máta, limetka

Příprava
Všechny ingredience protřepeme v šejkru a servírujeme na ledu. Ozdobíme snítkou máty a plátkem limetky.