Aperol Spritz - recept

Hořkosladký vyvážený drink s nízkým obsahem alkoholu. Nejoblíbenější z dnes velmi populární kategorie míchaných nápojů tzv. „Spritz.“ Obliba tohoto osvěžujícího trendy drinku raketově stoupá nejen v Itálii, Německu, Rakousku, ale i v České republice a Slovensku.

Suroviny

6cl Aperol
6cl Cinzano ProSpritz
3cl Römerquelle perlivá

Ozdoba

Plátek pomeranče

Příprava – Přímo ve skle

2 minutyČas
Náročnost
  1. Sklenici na víno naplníme až po okraj ledem.
  2. První odměříme Prosecco následuje Aperol a nakonec zástřik sody.
  3. Pomocí barové lžičky jednou promícháme ve směru hodinových ručiček.
  4. Vložíme plátek čerstvě ukrojeného pomeranče.

Sklo


Sklenice na víno Sauvignon 350 ml
37 Kč

Vybavení


Barová lžička Hoffman 45cm
325 Kč

Nerezová míchací lžička se slzou 45 cm
325 Kč

Barová lžička Hoffman 29 cm
246 Kč

Odměrka nerezová s ryskou 3cl - 5cl
196 Kč

Jigger Meclar Prestige 5,10,15,20,25 / 10,20,30,40,50 ml
595 Kč

Skleněná odměrka 2 - 4 cl CE
46 Kč

Historie

Slovo “spritz” nebo “spritzer” bylo známo už v 18. století, kdy se tak začínala nazývat směs bílého vína a sody. Bylo to zejména proto, že Rakousko ovládalo část dnešní Itálie a Rakušané ředili místní šumivé víno trochou sody, aby bylo lehčí – tak, jak na něj byli zvyklí z domova. Začátkem 19. století začala vznikat řada italských aperitivních likérů, které se začaly do směsi vína a sody přidávat. Z počátku v malé míře, do klasického střiku asi 2 cl likéru. Bylinný likér Aperol vznikl již v roce 1919 a to v malém městečku Padova na severu Itálie v oblasti Veneto. Populární míchaný nápoj Aperol Spritz se zrodil až v 50. letech minulého století a to v Benátkách. Do té doby se pil jako běžné likéry ve sklenici na stopce bez ledu a dalších přísad. Tato svěží lehká směs se od té doby stává jednoznačnou součástí italské kultury „aperitivo“ a je neodmyslitelně spojená s názvem „aperitivo moment“, který je známý v angličtině jako „Happy Hour.“ Když se v Itálii řekne “Spritz”, automaticky se tím myslí právě drink Aperol Spritz.

Zajímavost

Aperol v roce 2003 koupila společnost Campari Group, která tento drink podpořila masivní marketingovou kampaní a pomohla ho rozšířit do více než 170 zemí světa. Pokud si u našich sousedů, v Rakousku nebo Německu, objednáte Aperol Spritz, dostanete ho dost možná s klasickým tichým vínem namísto italského šumivého vína a bez pomeranče. Doporučujeme říct “Spritz Veneziano”, abyste dostali drink, na který jste zvyklí z Itálie.