Světový den koktejlu (World Cocktail Day) je svátkem všech koktejlů, barmanů, ale i lidí, kteří si dokáží užít kvalitního koktejlu nebo i samotné skleničky dobrého alkoholu. A právě proto se ani ne dva týdny po prvním máji slaví dne 13. 5. od roku 1999 World Cocktail Day. S myšlenkou oslavit tento den přišel tehdejší manažer Be Bop Baru, který dodnes sídlí v pražském hotelu Radisson SAS Alcron, Alexandr Mikšovic. První ročník se uskutečnil v roce 1999. V tomto roce na realizaci spolupracovalo 45 hotelů sítě Radisson z celého světa – od Bolívie po Japonsko. Dnes si svátek koktejlu zachovává svoji tradici.

Alexandr Mikšovic
Alexandr Mikšovic
Hotel Alcron BE BOP BAR
Hotel Alcron BE BOP BAR

Proč právě 13.5.?

V tento den v roce 1806 byl vydán první tisk „The Balance and Columbian Repository,“ ve kterém se poprvé objevila definice slova „koktejl“:

Balance and Colombian Repository noviny
Balance and Colombian Repository noviny

„Cock tail, then in a stimulating liquor, composed of spirits of any kind, sugar, water and bitters it is vulgarly called a bittered sling…“

Skutečně se v popisu objevila dvě oddělená slova „cock“, což v češtině znamená „kohout“ a druhé slovo „tail“, které se překládá jako „ocas.“ Po dlouhou dobu si The Balance také mohla nárokovat první tištěné použití tohoto slova. Je však známo, že existují alespoň dvě dřívější zmínky, které pojednávají o slově koktejl. První byla zaznamenána v londýnské Ranní poště a věstníku, z roku 1798, v satirickém komentáři k tehdejšímu premiérovi Williamovi Pittovi a druhá v americké zemědělské příručce s názvem The Farmer’s Cabinet z roku 1803.

Odkud tedy pochází slovo koktejl doopravdy?

V Oxfordském anglickém slovníku se můžeme dočíst, že původní užití slova „cock-tail” popisovalo „koně s ocasem jako u kohouta“ – ocas vzhůru namísto aby byl zavěšený. Výraz „koktejl” se tedy zprvu používal pro závodního koně, který byl smíšený – nebyl čisté krve. Je tedy pravděpodobné, že právě tento název „koktejlu“ se začal používat pro význam „míchaný“ nebo „falšovaný” nápoj. Ať už je pravda jakákoli, označujeme slovo koktejl za předchůdce Old Fashioned stylu koktejlu, který se nejvíce shoduje se slavným popisem v The Balance coby „povzbuzující alkohol, složený z lihovin všeho druhu, cukru, vody a hořčidla.”

Jak oslavit světový den koktejlu?

Pokud se chystáte oslavit tento výjimečný den, tak určitě se sklenkou vašeho oblíbeného koktejlu! Zajděte si s přáteli posedět na zahrádku některého z mnoha barů nebo si uspořádejte v pohodlí domova menší sešlost a namíchejte si své oblíbené nápoje.

Pokud byste si chtěli koktejly trochu zpestřit a nasbírat novou inspiraci, podívejte se na náš web NA BARU, kde naleznete spoustu tipů a triků, či prohledejte internet a udělejte si z Vaší kuchyně místo plné experimentů.

Pokud se cítíte býti barmany, ať už doopravdy nebo pouze ve Vašich srdcích, můžete si vytvořit svůj vlastní domácí bar a servírovat tak některé z Vašich oblíbených koktejlů nebo si dokonce vytvořit svůj vlastní koktejlový výtvor či menu pro Vaše hosty! Dejte svému baru styl a nezapomeňte dát svým novým koktejlům jedinečné názvy. Nemusíte se bát si vytvořit i domácí ingredience, které najdete jak na našem webu.

Na zdraví!

Dnes také slaví narozeniny proslulý Harry’s Bar ve Venice.

V tento den v roce 1931 Giuseppe Cipriani poprvé otevřel jeden z nejlepších světových klasických barů – Harry’s Bar v Benátkách. Bar otevřel za velké peněžní pomoci. Tento baru navštívilo mnoho známých osobností jako je Ernest Hemingway, F. Scott Fitzgerald, Dorothy Parker a další. Harry’s Bar zůstává poutním místem pro milovníky dobrého pití, kteří navštíví samotné srdce Benátek. Harry’s je samozřejmě domovem koktejlu Bellini, ve kterém se nachází nesmírně lahodná směs čerstvého pyré z broskví a Prosecca a to je přesně to, co byste si mohli namíchat v tento unikátní koktejlový den!

Harry's Bar Venice
Harry’s Bar Venice