Slivovice, mák a povidla – oslava českých tradic

Konání jubilejního 20. ročníku barmanské soutěže RUDOLF JELÍNEK CUP málem zastavila epidemická situace. Na poslední chvíli se měnila pravidla, termín i místo konání. Místo slavnostního prostředí v letošním roce otevřeného Muzea slivovice v Praze, se soutěž přesunula do online prostoru. Barmani se museli popasovat mimo přípravy receptury také s fotkou, videem a podporou na sociálních sítích. V soutěži však zůstalo, i přes složitou organizaci, posuzování odbornou porotou, a to hned na třech místech – v Praze, Brně a Bratislavě. Soutěže se nakonec zúčastnilo 19 předních českých a slovenských barmanů.

Základní bází pro soutěžní koktejly byla i v tomto ročníku tradiční R. JELÍNEK Slivovice kosher a tématem OSLAVA (původně otevření Muzea slivovice). A trochu symbolicky v tomto česko-slovenském klání zvítězil slovenský barman fungující v Praze. Zkušený Michal Ďuriník, aktuálně působící v legendárním baru Black Angel’s v Praze, vsadil na spojení české kultury s americkou židovskou komunitou, respektive jejich tradičními svátky a pochutinami podávanými při této příležitosti. Základní surovinou jeho koktejlu KOSHER SLI_MAKU se tak stal kromě slivovice také mák, švestková povidla s medem a zelená jablka.

Jediná z žen v soutěži, Claudia Homolová ze Slovenska, si vybojovala druhé místo. Domovským barem Claudie je Old Fashioned Bratislava. Její soutěžní koktejl I will drink the wine dokonale spojil slivovici s cold brew kávou, čokoládovým sirupem a kosher vínem.

Třetí místo patří Milanu Drahošovi (BeBop Bar Praha) s koktejlem Rockit neek – úžasné propojení tří jednoduchých surovin: slivovice, sirupu ze šampaňského a fermentovaného rakytníku.

Práce barmanů ani porotců nebyla jednoduchá – už proto, že nemohli připravovat své drinky přímo před porotou, ale museli je nachystat dopředu ve formě take-away drinků. Filip Rebroš, slovenský porotce, přístup barmanů ocenil: „Veľmi rad by som poukázal na pripravenosť a premyslenosť niektorých súťažiacich, ktorí aj napriek tomu že nám nemohli odprezentovať svoj drink naživo sa vynašli a poslali nám tzv hotové balíčky, ktoré obsahovali od návodu, inštrukcií, receptúry až po samotnú garnitúru či parfem toto ja veľmi oceňujem a bolo to aj pri hodnotení pre mna veľmi důležité.“

Dnešní doba je zvláštní, slovy Miroslava Motyčky, obchodního a marketingového ředitele společnosti RUDOLF JELÍNEK: „Snaží se nás vzdálit jednoho od druhého a člověk je přitom tvor veskrze společenský. Jsem nadšený, že se nám tomuto navzdory podařilo se spojit, vzájemně se inspirovat, podpořit a na něčem pracovat.“

Rozhodnutí, zda soutěž uskutečnit nebo ne, nebylo vůbec jednoduché. Většina soutěží byla ruku v ruce s uzavřením provozů zrušena již na jaře, a proto měla tato soutěž pro barmany zvláštní význam. Aleš Svojanovský, president České barmanské asociace, tak rozhodnutí o realizaci přijal s povděkem: Velmi si cením toho, že se Rudolfu Jelínkovi podařilo přerušit předlouhý půst barmanského soutěžení u nás a v improvizovaných podmínkách uspořádat jubilejní ročník R. JELÍNEK Cupu. Přiznám se, že mi to už moc chybělo!! Velký hold patří všem, kteří se rozhodli zapojit, všem, kteří soutěži věnovali svoji energii. Věřte, že právě nyní to má smysl.“

20. ročník RUDOLF JELÍNEK CUP – ON – LINE BARMANSKÁ SOUTĚŽ

Úplné výsledky soutěže

1. místo: Michal Ďuriník
2. místo: Claudia Homolová
3. místo: Milan Drahoš

Nejlepší fotka: Jakub Sabo – vybráno porotcem František Ortmann
Nejlepší video: Aleš Mědílek

Nejlepší chuť: Marek Vybíral
Best online: Lukáš Čabaj
Talent poroty: Filip Jung

 

1. místo: Michal Ďuriník 🇨🇿 🇸🇰

1. místo: Michal Ďuriník 🇨🇿 🇸🇰

BAR: Black Angel’s (Praha)
DRINK: KOSHER SLI_MAKU

RECEPTURA

 • 50 ml R. JELÍNEK slivovice kosher 5yo
 • 20 ml Švestkovo-medové pyré
 • 30 ml Makový Cordial
 • 50 ml Jablečná soda

Tyto ingredience společně vyšejkrujeme a následně přelijeme do skleničky typu Collins. Poté doplníme Jablečnou sodovkou 50 ml. Celý drink promícháme a podáváme s domácím švestkovo-makovým koláčkem.

Drink je spojením České kultury s Americkou Židovskou Komunitou. Je inspirovaný tradičními svátky na Moravě a největším Židovským svátkem. Použité suroviny jsou typické pro oblast Moravy a jsou běžně dostupné pro všechny bary a restaurace.

Samozřejmě používám Moravskou slivovici a dále mák, švestková povidla s medem a zelená jablka. K drinku jsem pro vás napekl ještě tradiční moravské koláčky s drobenkou plněné mákem smíchaným se švestkovými povidly a použitou slivovicí. Tímto drinkem spolu s koláčkem jsem chtěl propojit tradice České kultury a známého Židovského svátku. Součástí tohoto Židovského svátku je totiž pečení speciálního koláčku jménem Hamantašen, ve kterém se taktéž používají jako hlavní ingredience právě mák a povidla.

Makový Cordial: Svaříme si mák spolu s cukrem a vaříme cca 15 minut. Nechám jej schládnout a poté přidáváme kyselinu citronovou.

Švestkové pyré: Do mixeru vložím povidla, přidám lžíci medu. Rozmixuji vše do tekutého stavu.

Jablečná soda: Rozmixuji zelená jablka, přecedím je a přendám vše do přístroje soda stream. Důležité je, vybrat kyselou odrůdu jablek.

Na zdraví, tedy do dna!

 

2. místo: Claudia Homolová 🇸🇰

2. místo: Claudia Homolová 🇸🇰

BAR: Urban House/Brixton House/Old Fashioned bar (Bratislava)
DRINK: I will drink the wine

RECEPTURA

 • 30 ml R. JELÍNEK slivovice kosher 5yo
 • 20 ml Cold brew coffee
 • 15 ml bílá čokoláda sirup
 • 4 dashes Old fashioned bitter
 • 40 ml Kosher víno

METÓDA: klarifikácia, stir, sparkling

GARNISH: maces + paradajkovo-bazalkový hummus s kvapkou kosher Slivovice a mikrobylinky

Súťažný cocktail na súťaž Rudolf Jelínek Cup 2020, je inšpirovaný skladbou Franka Sinatru. Poňala som ho ako Welcome drink ktorý odzrkadluje Slovensko-Českú pohostinnosť, ako každý vieme bez kvalitného ovocného destilátu, kávy alebo vína sa pravá oslava nemôže začať. Toto poznanie som použila ako základný pilier pre môj cocktail , ktorý je doplnení o sirup z bielej čokolády a Old fashioned bitter ktorý dodávajú telo môjmu drinku ,, I will drink the wine,, . Celý drink je klarifikovaný agarom aby som získala elegantný jantárový odlesk a čírosť. To že je ,,naperlený,, mu prináša ten správny šmrnc Welcome drinku.

 

3. místo: Milan Drahoš 🇨🇿

3. místo: Milan Drahoš 🇨🇿

BAR: BeBop Bar (Praha)
DRINK: Rockit neek

RECEPTURA

 • 3 cl R. JELÍNEK slivovice kosher 5yo
 • 2 cl sirup ze šampaňského
 • 1,5 cl fermentovaný rakytník

PŘÍPRAVA: Stir
SERVIS: Rockit hrneček
OZDOBA: Jedlé květy

 

NEJLEPŠÍ FOTKA Jakub Sabo

NEJLEPŠÍ FOTKA Jakub Sabo

Vybral porotce a profesionální gastronomický fotograf František Ortmann. www.frantisekortmann.eu